Pamätníky a pamätné tabule

Lenartov

Obec Lenartov sa nachádza na severovýchode Slovenska v okrese Bardejov a najstaršia zmienka pochádza z roku 1427.

Obdobie II. svetovej vojny poznačilo životy mnohých rodín z tejto obce. Nielen otcovia, manželia, ale aj synovia odchádzali bojovať a postaviť sa čelom vojnovým praktikám čím sa formovala partizánska skupina LIPA. Mnohí obyvatelia položili to najcennejšie čo mali, a to svoj vlastný život za vytúženú slobodu. Pamätník v podobe kameňa s mramorovou tabuľou je umiestnený pred budovou s Pamätnou izbou a odhalený bol v roku 2014 pri príležitosti 70. výročia SNP.

Text Na pamiatku všetkým, ktorí sa v auguste 1944 zapojili do Slovenského národného povstania a pôsobili v partizánskej skupine LIPA.

V obci Lenartov sa nachádza aj pamätná izba, ktorá bola zriadená v roku 2012. Sú v nej umiestnené mnohé informačné materiály, panely s menami účastníkov, ktorí sa zúčastnili odboja. Nájdeme v nej aj mnohé vyznamenania či odbornú literatúru, ale aj rôzne artefakty z čias II. svetovej vojny.

 https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/lenartov_1_1.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/lenartov_1_2.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/lenartov_1_3.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/lenartov_1_4.jpg