Pamätníky a pamätné tabule

Livov

Obec Livov sa nachádza v pohorí Čergov a patrí k okresu Bardejov. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1600.

V okolí obce Livov pôsobilo počas II. sv. vojny viacero partizánskych oddielov. V strede tejto obce sa vypína pamätník na znak úcty padlým obetiam. Pamätník bol odhalený v roku 1989 a pozostáva zo železobetónového opracovaného kameňa doplnený hviezdicou a mramorovými tabuľami.

Autorom je projektant PhDr. Mikuláš Lovacký.

Text Večná vám láska v našich srdciach, večná vám pamäť v našich dejinách. 1941 – 1945

V obci Livov sa nachádza aj Pamätná tabuľa z príležitosti 20. výročia SNP, ktorá je od roku 1964 umiestnená na budove Obecného úradu v obci Livov. Umiestnená tabuľa je v mramorovom štýle.

Text Občania Livova v období príprav a počas Slovenského národného povstania spolupracovali s partizánskymi skupinami Litvinov_Rokosovský, Čapajev, Kvitinský. Vybudovali Partizánsky poľný lazaret a zúčastnili sa pri výstavbe poľného letiska na Solisku, začo im vďaka.

V lese nad obcou Livov sa nachádza tajný partizánsky lazaret. Lazaret bol vytvorený počas II. svetovej vojny ako miesto na ošetrenie a záchranu ranených partizánov. Bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku v roku 1975.

 https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/livov_1_1.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/livov_1_2.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/livov_1_3.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/livov_1_4.jpg