Pamätníky a pamätné tabule

Livovská Huta

Obec Livovská Huta sa označuje za horskú obec v pohorí Čergov a vznikla v 17. storočí.

V katastri obce pôsobilo a vykonávalo bojovú aktivitu viacero partizánskych oddielov. Členmi fašistického hnutia bolo viacero obyvateľov vzatých do väzenia a odvlečených do koncentračných táborov, odkiaľ sa už mnohí z nich nikdy nevrátili. Uprostred obce bol v roku 1989 postavený pamätník padlým obetiam II. svetovej vojny. Pamätník je situovaný na vyvýšenom betóne, na ktorom sa vyníma obdĺžnikový betón s mramorovými tabuľami, kde sú vypísaní padlí, bojoví hrdinovia.

Autorom je projektant PhDr. Mikuláš Lovacký.

Text: Česť a sláva občanom padlým v II. svetovej vojne 1941 – 1945

Pamätná tabuľa sa nachádza aj v obci Livovská Huta na budove Obecného úradu od roku 1964, kedy sme si pripomínali výročie SNP. Mramor tvorí základný podklad tabule, na ktorej je vypísaný dvojjazyčný text.

Text: Občania Livovskej Huty v období príprav a počas Slovenského národného povstania spolupracovali s partizánskymi skupinami Litvinov-Rokosovský, Alexander Nevský a Kvitinský. Večná sláva občanom, ktorí v boji proti fašizmu boli odvlečení do koncentračného tábora, z ktorého sa viac nevrátili.

 https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/livovska_huta_1_1.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/livovska_huta_1_2.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/livovska_huta_1_3.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/livovska_huta_1_4.jpg