Pamätníky a pamätné tabule

Lukov

Obec Lukov leží východne od obce Malcov v bardejovskom okrese a prvá zmienka o obci pochádza z roku 1264.

Obyvateľom, ktorí položili život za vytúženú slobodu v II. svetovej vojne, bol na ich počesť v roku 1988 odhalený pamätník. Je situovaný na vyvýšenom podstavci, na ktorom sa v strede vypína impozantný železobetónový kruh s medenou tabuľou, ozdobený hviezdicou a ratolesťou. Na pamätníku sa spomínajú aj mená padlých vojnových hrdinov obce Lukov.

Autorom je projektant PhDr. Mikuláš Lovacký.

Text: Za vlasť bojovali, za vlasť padli 1941 – 1945

V obci Lukov sa nachádza aj Pamätná tabuľa, venovaná 20. výročiu Slovenského národného povstania. Mramorová tabuľa bola umiestnená na budovu obecného úradu v roku 1964 s vyobrazením partizána nachádzajúceho sa v horách.

Text: V obci Lukov aktívne pracovala ilegálna stranícka bunka, ktorej členovia boli prenasledovaní a väznení. V období príprav a počas SNP občania spolupracovali s partizánskymi skupinami LITVINOV-ROKOSOVSKÝ, ALEXANDER NEVSKÝ a KVITINSKÝ.

 https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/lukov_1_1.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/lukov_1_2.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/lukov_1_3.jpg  https://zamier.sk/assets/img/pamatniky/lukov_1_4.jpg